Pozostałe trasy
- Nadwarciański Szlak Rowerowy – odcinek zachodni (122 km)
→ w sieci: http://www.gpswielkopolska.pl/na-rower/32-nadwarcianski-szlak-rowerowy-odcinek-zachodni
Zachodni odcinek Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego prowadzi z Międzychodu do Poznania i ma długość 122 km.
Nie jest on szczególnie trudny technicznie i zazwyczaj prowadzi mało uczęszczanymi szosami, choć kilka odcinków może nas zmusić nawet do zejścia z siodełka.
TRASA: z Międzychodu przez most na Warcie, za mostem w prawo wzdłuż brzegu do Mokrzca, dalej na zachód drogą woj. – Zatom Nowy – Piaski – wzdłuż Warty do Bucharzewa, Chojna – Wronki – Oborniki i dalej przez Biedrusko do Poznania (ok. 120 km.) dalej wzdłuż Warty szlak prowadzi do zapory w Jeziorsku (dalsze 250 km.)
- Szlak Stu Jezior (111 km)
→ w sieci: http://www.gpswielkopolska.pl/na-rower/35-szlak-stu-jezior
Szlak Stu Jezior stanowi element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Powstały w 1999r. szlak o długości 110,8 km, oznakowany kolorem czarnym, prowadzi z Międzychodu przez Szamotuły do Poznania. Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1
TRASA: z Międzychodu ul. Piłsudskiego – Bielsko – jez. Koleńskie (5,3) – Kolno (6,5) – Prusim (13,9) – Chalin (17,8) – Góra jez. Wielkie (21,9) – Sieraków: Stado, Muzeum Opalińskich, kościół pobernardyński (25,1) – Lesionki (29,1) – Ryżyn (33) – Chrzypsko Wielkie (35,9) – Łężeczki punkt widokowy (40,1) – Białokosz (43,5) – Głuszyn (46,1) – dalej: do Szamotuł, gdzie łączy się z Transwielkopolską Trasą Rowerową odcinkiem północnym TTR-N i prowadzi do Poznania – Parku Sołackiego (110,8 km)
- Szlak Powstań Narodowych 1769-1919 (ok. 30 km)
→ w sieci: http://ekskursja.pl/szlak-powstan-narodowych-rowerowy/
→ ślad GPS: https://www.openstreetmap.org/relation/3305001#map=12/52.5720/15.9786
Szlak upamiętnia ważne wydarzenia podczas powstań narodowych od roku 1769 (Konfederacja Barska) do roku 1919 (Powstanie Wielkopolskie). Historię przybliżają tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż szlaku.
Trasa jest zróżnicowana i ciekawa, krajobraz często się zmienia. W okolicy jest wiele jezior. Ponadto na trasie znajdują się ciekawe obiekty, jak: kościół w Kamionnie, Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach a także Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Obserwatorium Astronomiczne w Chalinie.
TRASA: Pętla Międzychodzka Szlaku Powstań Narodowych prowadzi przez: Bielsko – Kolno – Popowo – Kamionna – Mniszki – Gralewo – Międzychód.
- Trasy rowerowe „Śladami Radusza” (14 km lub 23 km)
→ mapa do pobrania
→ w sieci: https://pl.wikipedia.org/wiki/Śladami_Radusza
Śladami Radusza – to dwa szlaki rowerowe historyczno-krajoznawcze biegnące z wsi Kaplin przez Puszczę Notecką do pozostałości dużej wsi Radusz, zlikwidowanej w czasach okupacji hitlerowskiej.
Żółty szlak rowerowy Śladami Radusza – krótszy wariant (14 km)
Jego trasa przewiduje 5 przystanków edukacyjnych:
– „Od uprawy do starodrzewia”
– „Święto Lasu”
– „Osadnictwo Olenderskie”
– „Historyczne Centrum Radusza”
– „Gospodarstwo”
TRASA: Kaplin → pamiątkowy kamień z 1933 r. ze Święta lasu → leśniczówka Kamień → Zwierzyniec → Wanelów → powrót do Kaplina na płn.-zach. brzegu Jeziora Młyńskiego.
Niebieski szlak rowerowy Śladami Radusza – dłuższy wariant (23 km)
Jego trasa przewiduje 10 przystanków edukacyjnych:
– „Od uprawy do starodrzewia”
– „Święto Lasu”
– „Krajobraz polodowcowy Puszczy Noteckiej”
– „Pożary”
– „Strażnica”
– „Powierzchnie doświadczalne”
– „Puszcza Notecka”
– „Osadnictwo Olęderskie”
– „Historyczne Centrum Radusza”
– „Gospodarstwo”
TRASA: Kaplin → pamiątkowy kamień z 1933 r. ze Święta lasu → wzniesienie 77,5 m w okolicy Sowiej Góry → osada leśna Radusz → wzniesienie 63,4 m w okolicy leśniczówki Kamień → Zwierzyniec → jez. Wielki Szeken → powrót do Kaplina na płn.-zach. brzegu jeziora Młyńskiego.
- Trasa rowerowa „Do kopalni Wanda” (9 km)
→ w sieci: http://ekskursja.pl/sciezka-rowerowa-do-kopalni-wanda/
Trasa ok. 9 km, prowadząca do pozostałości po kopalni węgla brunatnego „Wanda”. Kopalnia Wanda funkcjonowała do 1939 roku z dobowym wydobyciem 200 ton. Dziś w miejscu kopalni pozostały jedynie ruiny. Na trasie znajdują się 4 tablice dydaktyczne.